Wielu kursantów ma problem z prawidłową obsługą pojazdu egzaminacyjnego. Podczas szkolenia na prawo jazdy i egzaminu praktycznego w ośrodku ruchu drogowego wiele egzaminów zostaje oblanych przez nieznajomość wszystkich funkcji samochodu.

Aby zaliczyć pozytywnie egzamin musimy wykonać tzw. obsługę pojazdu, która polega na sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego. Mamy włączyć jedno ze świateł i sprawdzić czy działa oraz wskazać i omówić jak się sprawdza jeden z elementów znajdujących się pod maską auta egzaminacyjnego.

Oba zadania (jest to zadanie numer 1 na placu manewrowym) wykonujemy na placu i są warunkiem do przejścia do następnego etapu jakim jest jazdy po pasie ruchu do przodu i do tyłu, czyli tzw. łuku. Warto opanować wszystkie możliwości gdyż nigdy nie wiemy co przyjdzie nam omawiać gdyż zadania są losowane, po jednym z obu kategorii.

1. Poziom oleju w silniku

Poziom oleju w samochodzie sprawdza się przy pomocy wskaźnika poziomu oleju. Test polega na: wyjęciu wskaźnika, wytarciu go z osadzonego na nim oleju, ponownemu włożeniu, wyjęciu i odczytaniu poziomu na skali wskaźnika. Plama oleju powinna znajdować się pomiędzy podziałkami minimum i maksimum (na wielu wskaźnikach stosuje się po prostu zaznaczenie odpowiedniego przedziału np. przez zmianę faktury metalu w tym miejscu).
Test na poziom oleju wykonujemy na zimnym silniku (czyli po pewnym czasie od zakończenia pracy silnika), by nadmiar oleju mógł spłynąć do miski olejowej. Ponadto, aby odczyt był prawidłowy samochód powinien stać na równej (wypoziomowanej) powierzchni.

2. Poziom płynu chłodzącego

Poziom płynu chłodzącego sprawdza się przy pomocy podziałki na półprzezroczystym zbiorniku. Płyn powinien znajdować się między poziomem minimalnym i maksymalnym.

3. Poziom płynu hamulcowego

Poziom płynu sprawdza się w zbiorniku wyrównawczym. Ciecz powinna znajdować się pomiędzy minimum i maksimum.

4. Poziom płynu w spryskiwaczach

Należy sprawdzić poziom płynu w zbiorniku – powierzchnia cieczy powinna znajdować się między podziałką minimum a maksimum.

UWAGA
Osoba egzaminowana powinna co najmniej wskazać gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe.

.

5. Światła przednie

Kierunkowskazy i światła awaryjne (po prawej i lewej stronie; barwy pomarańczowej).

Światła mijania (barwy białej)

Światła pozycyjne (barwy białej)

Światła drogowe (barwy białej))

Światła do jazdy dziennej (barwy białej)

6. Światła tylne

Światła „stop” (barwy czerwonej)

Kierunkowskazy i światła awaryjne (barwy pomarańczowej).

Światła pozycyjne (barwy czerwonej)

Światło przeciwmgłowe (po lewej stronie, barwy czerwonej)

Światło cofania (barwy białej)

Światełko oświetlające tablicę rejestracyjną (znajduje się nad tablicą rejestracyjną; barwy białej).

UWAGA
W przypadku świateł (hamowania „STOP” i cofania) osoba egzaminowana może poprosić egzaminatora o potwierdzenie działania światła zewnętrznego.)

7. Ustawienia fotela

Pozycja przód/tył.

Pozycja góra/dół.

Poprawne i ergonomiczne ustawienie fotela kierowcy polega na: ustawieniu jego położenia względem kokpitu (tak, aby kierowca przy w pełni wciśniętym pedale sprzęgła miał niemal rozprostowaną nogę) i nachyleniu siedzenia w taki sposób, by prawa ręka kierowcy przy chwyceniu kierownicy w pozycji „za dziesięć dziesiąta” była niemal rozprostowana.

8. Ustawienie zagłówka

9. Ustawienie lusterka (wstecznego i bocznego)

Uwaga! Przy poprawnym ustawieniu lusterek bocznych kierowca powinien widzieć fragment boku pojazdu, jednak większość pola widzenia powinna być skierowana na drogę. Należy pamiętać o tym, aby nie ustawić lusterka za nisko. W przeciwnym razie kierowca ograniczy sobie pole widzenia.

10. Zapinanie pasów bezpieczeństwa

Uwaga!Egzaminowany powinien zapiąć pasy bezpieczeństwa zanim poinformuje egzaminatora o gotowości do jazdy.

Na wykonanie zadania osoba egzaminowana ma nie więcej niż 5 minut. Losowy dobór elementów części pierwszej zadania dla każdej osoby egzaminowanej dokonywany jest przez ośrodek egzaminowania przy użyciu urządzenia komputerowego. Urządzenie losuje 2 elementy (1 płyn + 1 rodzaj świateł lub sygnał dźwiękowy).